Reisiblogid Travellerspoint-is

Kuidas saada Tai juhiluba?

semi-overcast 33 °C

Juba mõni kuu tagasi soovitas üks mu prantslasest tuttav ära teha kohalikud Tai juhiload. Ta põhjendas seda eelkõige sellega, et siis sind aktsepteeritakse märksa rohkem igal pool, kuna see näitab, et sa oled justkui kohalik elanik. Kohalikud kasutavad seda ka nagu isikuttõendavaks dokumendiks ning ka mul ei tuleks enam oma passi kaasas kanda.

Hakkasin siis vaikselt dokumente komplekteerima ning uurima, mida kõike selleks vaja võiks minna. Siin siis alljärgnevalt nimekiri dokumentidest, mida minu käest nõuti autojuhiloa taotlemisel:

- pass ja passikoopia, näopildiga lehest, kehtivast viisalehest ning departure card lehest
- Eestis väljastatud juhiluba ning selle koopia
- rahvusvaheline juhiluba ning selle koopia kõikidest lehtedest
- tööluba ning koopia kõikidest lehtedest
- tõend Immigratsiooniametist, et sa elad püsivalt Taimaal
- meditsiinitõend kohalikust arstikabinetist, et oled terve

Nüüd siis lähemalt dokumentidest. Käisin näiteks arsti juures, kohaliku Dr. Thiti juures tõendit saamas. Seal pidin lihtsalt mõne meetri kauguselt ära arvama ette näidatud värve ning nende sees teise värviga olevaid numbreid. Kusjuures naljakas oli see, et ma käisin seal kaks korda (kuna tahtsin ka mootorattalube saada ning selle jaoks pidi eraldi originaaltõend olema) ning esimene kord ütlesin ühe värvi kohta "dark green" ja siis tema ütles et nonono...wrong...ma siis et onju dark green, kuid tema väitel pidi see hall olema. No ok, 100 bahti ja tõend käes. Järgmine kord juba teadsin ning nimetasin kohe, et tegemist on halli värviga ning üllatuseks hakkas ta jälle pead raputama...nonono :) Ma siis mõtlesin et siis misasja :) Tundub, et nad ise ka päris hästi aru ei saanud, mis värviga seal tegu oli, sinakas, rohekas, hallikas segu :)

Immigratsiooniametist tõendi saamiseks peab esitama oma elukoha rendilepingu ning omaniku poolt allkirjastatud maja "blue booki" (ehk siis maja passi) ning omaniku isikutunnistuse koopia allkirjastatuna. Samuti on vaja passi ning loomulikult esitada kõikidest dokumentidest koopiad. Lühiajalise dokumendi puhul piisab tavaliselt 100 bahtist, kuid kuna mulle väljastatud dokument kehtib 1 aasta, siis küsiti 300 bahti.

Nüüd siis olid dokumendid koos ning oli aeg rääkida oma naabrinaisega, kes tuleks mulle appi kohalikust umbkeelsest bürokraatiast läbi närima. Teisipäeval seadsimegi siis sammud hommikul kell 8.30ks Transpordiametisse ning oh üllatust. Seal vonkles saba uksest välja nagu vanal heal veneajal. Tuli välja, et kuna Sonkrani nädalal oli amet kinni olnud, siis nüüd kõik tahtsid korraga omale seal midagi teha. Otsustasime, et tuleme tagasi neljapäeval ning juba varem.

Neljapäeval olin ma punkt kell 7 hommikul Phuket Townis Transpordiameti ukse taga ning juba oli seal enne mind 4 inimest. Ok kannatasin kuni 8.30ni kui uksed avati ning selleks hetkeks oli sinna minu selja taha kogunenud sada inimest. Kohe kui uksed avati, sai siseneda inimtühja saali, kus loomulikult polnud ühtegi inglisekeelset silti. Ma olin nagu peata kana, kuna naabrinaine polnud veel jõudnud ning pidin ise midagi ära otsustama. Tundus, et ega keegi täpselt ei teadnud, millise leti taha järjekorda tekitama hakata, kuid mõne minuti jooksul oli moodustunud hoopis ühe suvalise laua taha pikk saba. Eino tore, mõtlesin kohe, et ole kui vara tahes kohal, jääd ikka viimaseks. Suutsin ennast siiski laua juurde vahele trügida ning mõne seletusega lubati mul sinna jääda.

Ok kui siis minu kord laua juures seista oli, siis tädi andis mulle mõista, et minu tehtud koopia rahvusvahelisest juhiloast pole päris see, et iga leht peab olema eraldi lehel ja saatis mind väljas asuvasse koopiapunkti. Ok, läksin siis sinna, kuid arvake ära, kas seal koopiamasin töötas :) Loomulikult mitte. Pidin siis sõitma suht ligidal asuvasse Immigratsiooniameti koopiapunkti ning vajalikud koopiad ära tegema. Tõin siis dokumendid tagasi ning selleks hetkeks oli ka juba naabrinaine mul saabunud. Meile anti mingid taikeelsed vormid allkirjastamiseks ning suunati edasi juba teisele korrusele. Seal toimus siis väike testimine, mis seisnes selles, et ette anti mingi vihik, kus olid erinevate värvide taustal numbrid ning sa pidid ühe värvi seest eraldama teist värvi numbri ning talle ette ütlema. Enne mind oli just üks farang, kes ei saanud ühestki värvist aru ning tal paluti kõrvale istuda. Muidugi hiljem nägin teda juba rõõmsalt järgmistes sabades seismas, mis tähendas, et ka värvipime sai testi läbitud :)

Edasi läksime tagasi alla ning pidime jälle veica aega selle pisikese laua ääres järjekorras seisma, et saada järgmine number. Nüüd tuli välja ka veel, et tööloa ühest lehest oli koopia tegemat jäänud ning kimasin jällegi Immigratsiooniametisse koopiat tegema. Kui siis järjekord lõpuks meieni jõudis, siis veidike paberimäärimist ning maksin 105 bahti (autojuhiloa teenustasu) ning anti järjekordne järjekorranumber. Nüüd siis läksin juba ei tea mitmesse kabinetti, kus siis mingi tädi tegi must pildi, pidin tasuma 120 bahti ning juba 5 minuti pärast ilutses mul näpu vahel tuttuus Tai autojuhiluba.

Tegelikult tahtsin teha ära ka mootorattaload, kuid siiski ilma eksamita A kategooriat teha ei saa. Vähemalt on nüüd mul kõik dokumendid selleks ette valmistatud, et kui ma mõni päev aega leian, siis peaksin ka need ära tegema. Kell 10.30 pidi kirjalik eksam olema (kusjuures farangidele inglise keeles) ning kell 13.00 sõidueksam, mille võid sooritada oma enda motikaga. Eks siis paistab, kas mul on viitsimist veel kord sinna sahmima minna :)

Esialgne juhiluba kehtib 1 aasta ning peale seda on võimalik ilma eksamiteta Transpordiametis see ringi vahetada 5 aastase loa vastu. Loomulikult tuleb siis taas hunnik pabereid määrida ning esitada, minu teada 500 bahti maksta ning ongi kõik. Lihtne eksole :)

Päikest!

Kirjutas phuketis 21:44 Sildid Thailand Tagged automotive

Saada sissekanne e-postigaFacebookStumbleUpon

Sisukord

Ole esimene, kes kommenteerib seda sissekannet.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login