Reisiblogid Travellerspoint-is

Lillesaar, Kuningkruiser ja Hai Punkt

semi-overcast 32 °C

Kui juba on oma väikes sõrm sukeldumisele antud, siis läheb ka kogu ülejäänu. Nimelt pärast esimesi kogemusi sukeldumismaailmas enam muule ei mõtlegi. Eelmine nädal sai ära tehtud sukeldumise esmane kursus ehk OWD (Open Water Diver) ning nüüd mõtlesin ennast selles vallas edasi harida. Järgmiseks etapiks on AOWD (Advanced Open Water Diver). Selleks tuleb ära teha kohustuslikud süvaveesukeldumine ning allvee navigeerimine ning siis veel kolm erinevat seiklussukeldumist vabal valikul. Minu valikuteks osutusid seekord allvee fotograafia, kalade välimääramine ning vrakisukeldumine.

Hommikul vara sai mindud koos South Siam Diversite laevaga merele ning juba pooleteist tunni pärast, olime oma esimeses sukeldumiskohas. Selleks oli Koh Dork Mai ehk siis otsetõlkes "lillesaar". Tegemist on merest välja kõrguva "suure kiviga", mis suht sirgjooneliselt kuni põhjani (25m) välja läheb. Laskusime siis alla ning nähtavus oli suht kesine. Peale nurga tagant väljumist nähtavus paranes ning oli isegi kuni 15m. Terve veealune kaljusein oli elu täis, mis ongi selle koha omapära. Seal nägime kõiksugu kirevat mere floorat ja faunat ning peale mõnda aega jõudsime oma esimese sihtpunktini, milleks oli 5m sügav koobas. See oli mu esimene koopakogemus, mis tegelikult polnudki nii hull kui alguses endale ette kujutasin. Kuigi ega tegelikult ma väga ei fänna neid kohti, kus puudub valgus ning ruumiga pole kiita. Lisaks on koopasuu alati ümbrisetud Lionfishidest ning Scorpionfishidest, mis pole eriti meeldivad, kui nende vastu lähed :) Kuid siiski...koobas...tehtud! Kuna tegemist oli ka ühtlasi mu fotograafiasukeldumisega, siis jätkuvalt sai üritatud kadreerida ja fokusseerida kõikvõimalikke detaile, kalu, koralle jne. Mõtled küll, et mis see siis on, et teed klõpsu jne. Ok, kui isegi saaksid fotokal kõikvõimalikd settingud vee all ilusti paika, siis pead lisaks veel arvestama küllaltki tugeva hoovusega, mis sind edasi kannab, sellega, et ega kalad ei oota, kui sa ükskord oma pildi tehtud saad. Lisaks pead sa oma ujuvusega pidevalt kontrollima, et jääda neutraalseks vajumata allapoole põhja näiteks või siis üles tõusta. Seda ma sain aru, et eks kõik on õppimise tulemus ning ka vee all pead arvestama kõikide samade aspektidega, millega ka kuival maal pildistades, kuid lisaks tulevad mängu veel sukeldumise eripärad. Kift :) Kogu see saareke nõuaks veel mitmeid sukeldumisi, et saada täpsemalt aimu, kust midagi leida on võimalik, kus elutsevad ühed ning teised elukad. Samuti pidid seal elutsema merihobud, kuid kahjuks seekord jäi nägemata.

Järgnevalt sõitsime edasi umbes tunnikese, kuni jõudsime oma järgmisesse sihtpunkti - laevavrakini. Tegemist oli 1997 aastal uppunud reisipraamiga, mis vedas inimesi Phuketi ja Phi Phi vahel. Saatuslikul kombel või siis väga rumala inimliku eksimuse tulemusena õnnestus neil laev tüürida ainukese madaliku kohale terves avameres (Anemone Reef) ning sealt alates uppus laev järk järgult, kuni siis 800m eemal põhja kinni jäi. Õnneks keegi selles õnnetuses elu ei kaotanud ning lisaks sukeldujate rõõmuks, jäi laev ilusti püstisesse asendisse. Aja jooksul on nüüd muidugi osa vahelagesid sisse kukkunud, mistõttu laeva sisseminekut eriti enam ei soovitata. Ühesõnaga sukeldumine seal oli tõeliselt võimas ning ma võin seda vabalt lahterdada mu elu lahendamate sündmuste hulka. Laeva tekk oli umbes 18m peal ning põhi 32m peal, niiet avastamisrõõmu oli seal palju. Lisaks oli seal kirjeldamatul hulgal kalaparvesid, mis andis kogu sellele vrakile veel omamoodi võlu juurde. Seal õnnestus mul näha lähedalt päris suurt barrakuudade parve, mis kõikidel väiksematel kalakestel hirmu nahavahele ajas. Vrakk ise oli kaetud kõikvõimaliku mereeluga ning mida kõike seal ei näinud :) Kohati õnnetus ka meil vrakki siseneda ning suurematest kohadest läbi ujuda. See oli hea koolitus ning kogemus. Võimas, võluv, ekstreemne, uudne...huhh omadussõnad lõppesid otsa :)

Järgmiseks sukeldumiskohaks oli mõnisada meetrit eemal asuv Shark Point ehk maakeeli Hai Punkt. Tegemist on kolmest veealusest tipust koosneva sukeldumiskohaga, millest vaid üks ulatub veest välja. Meie ülesanne Hai Punktis oli loomulikult leida haikala üles :) Reeglina kösutavad seal all leopardhaid, kuid kahjuks ei meil ega ka kellelgi teisel meie paadi seltskonnast ei õnnestunud neid seekord näha. Siiski olin mina ja mu instruktor Danny ainukesed, kes leidsid ühe hai. Tegemist oli Nurse Sharkiga, kes parajast põõnas ühes kivipraos. See oli suht väike isend, veidi üle meetri pikk ning üritasime teda küll oma august välja meelitada, kuid vana magas rahulikult edasi. Danny näitas mulle ka ühte kivi riffi ääres, kus peal olid avaused, mis kubisesid baby moreenidest. See oli küll megalahe, kui 20-30 moreenipoega aukudest sisse ja välja lupsasid ning toitu jahtisid. Kogu Shark Pointi sukeldumisala on kui veealune Eedeni aeg. Nii palju värve, erinevaid kalaliike, meeletult suured korallid jnejnejne. Ühesõnaga olime all peaaegu oma õhu lõpuni ning lõpetasime oma päeva laevas logiraamatut täites ning teistega muljeid jagades.

Nüüd siis peaks olema mul tehtud Adventure Diver paberid, kuid jätan need välja võtmata, kuna järgmine nädal ootab mind ees veel süvasukeldumine ning navigeerimine, mille järel peaks saama Advanced Open Water Diveri sertifikaadi kätte. Lihtne eksole, ja kusjuures tegelikult see ongi. Tuleb ainult teada sukeldumise reegleid, osata enda eest vee all hoolitseda ning mis põhiline, igas situatsioonis jääda rahulikuks. Mingi päev mõtlesin, et mis see küll on, mis mind sukeldumise juures võlub...ning leidsin kaks põhilist asja: esiteks vee all on kõik võrdsed ning aupaklikud veealuse maailma ees, seal valitseb vaikus ning saad olla suht omaette oma mõtetega; teiseks meenutab veealusesse maailma põgenemine veidike Avatari filmi (kes on näinud muidugi), kus põgenetakse fantaasiamaailma, kus kõik on ilusam, rahulikum, mõistetavam ning ausam. Kes on proovinud, see teab millest ma räägin, kes ei ole, tehku ära :)

Päikest!

Kirjutas phuketis 04:55 Sildid Thailand Tagged boating

Saada sissekanne e-postigaFacebookStumbleUpon

Sisukord

Ole esimene, kes kommenteerib seda sissekannet.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login