Reisiblogid Travellerspoint-is

november 2009

Üks vahva sünnipäev

sunny 37 °C

Oleme siin juba pikka aega suhelnud lähedasemalt ühe Rootsi perega, kellel on Christiani vanune poiss nimega Nicklas. Laupäeval toimus nende vastostetud häärberis lahe sünnipäevapidu. Kokku oli sinna tulnud umbes 15 last ning nende vanemad. On põnev osaleda teisest rahvusest inimese sünnipäeval, kus saad teada nende kommetest, tavadest ning harjumustest.

Sünnipäev algas sellega, et kõik lapsed suurest vaimustusest basseini hüppasid. Tegemist on väga kifti planeeringuga majaga, kus kogu 1600 ruutmeetrisele pinnale on ära mahutatud kogu maja ning majakompleksi keskel laiub võimas bassein. Peaaegu igast maja osast ja toast on võimalik sõna otseses mõttes basseini jalutada. Seal puuduvad igasugused mõtetud muruplatsid ning kohad aias, mida tegelikult me keegi ei kasuta. Ära oli kasutatud kogu õuepind, mis jättis kogu majast mega suure mulje, kuna tänu kliimale hoiad kõik uksed ja klaasseinad lahti ning on tunne, nagu kogu 1600 ruutmeetrit oleks kõik üks suur tuba.

Ühesõnaga lõbutsesid lapsed basseinis nii nagu jaksasid ning vett lahmas igasse ilmakaarde. Küll joosti, mängiti veepüssidega sõda kuni selleni välja, et täideti kõik õhupallid veega ning loobiti veepomme :) Seejärel oli aeg söömise käes. Kui Eesti traditsioon näeb ette, et laud on sünnipäevadel lookas heast ja paremast ning perenaine on kokkamisest täiesti kurnatud, siis sellel sünnipäeval oli valmistatud vaid hiiglama palju suuri pannkooke, mida lapsed siis mõnuga koos maasikamoosiga alla vitsutasid. Sünnipäevalaps sai ise alles 8 aastaseks, kuid juba tundis ta huvi kõikvõimalike pidude vastu ning ka tema tuba oli dekoreeritud erinevate diskopallide, vilkurite ning muu nänniga ja plaadimasin mängis kõikvõimalikke tuntud Rootsi ja välismaised tümpsulugusi. Oli näha, et lastel oli tegevust kogu aja ning keegi ei virisenud, vingunud ega rippunud vanemate küljes.

Sünnipäeva lõppedes on rootslastel mõnus traditsioon, kus kõik lahkujad saavad "kala püüda". See kujutab endast seda, et ukse ette tõmmatakse kardin, kus sünnipäevalaps läheb ühele poole ning teisel poole läheb külaline ning hoiab käes õngeritva nööriga, kuhu otsa on pandud näiteks pesulõks. Seejärel hakkab ta üle kardina kalastama ning sünnipäevalaps paneb sinna ridva otsa mingi üllatuse. Seekord oli selleks ilusti ära pakitud kotike, mis sisaldas erinevaid komme, krõpse ning muid maiustusi. Vürtsi lisati sellega, et vahetevahel pisteti konksu otsa näiteks kummikindad, isa aluspüksid jne :) Nalja kui palju.

Õhtupoole kui lapsed olid lahkunud, siis oli meil peremehega plaanis tega väike grilliõhtu. Grill ise asus ilusa tiigi kaldal, kus ujusid ringi kõikvõimalikud kalad. Grillisime kana, erinevaid juurvilju ning lastele hamburgereid ning friikaid. Loomulikult ei puudunud ka traditsiooniline viskishot, mis kujutas endast jääst tehtud pitsidesse valatud shoti, mis peale joomist tuli basseini pilduda :) Õhtu kulges mõnusasti ning otsustasime lapsed viia Katale, kus toimus juba kolmandat päeva pilkupüüdev tuleshow ja -võistlus, kus erinevad artistid vehkisid nii põlevate vasarate, pulkade kui muu atribuutikaga, kõndisid köie peal ning tegid tuleneelamist. Võitja pidi saama 10000 bahti, mis siis ka see õhtu välja selgitati. Liisu muidugi oli kogu päeva virr varrist nii väsinud, et ta lihtsalt Jana kätel rannas tudima jäi. Kahjuks jäi show meil siis lõpuni vaatamata, kuid pärast kuulsime, et meie lemmik Michael Jacksonit imiteeriv maskiga artist oli võistluse kinni pannud.

Phuketil toimub alati midagi, kuid need põnevad üritused ja kohad on vaja lihtsalt üles leida. Reklaam kui selline on suhteliselt väikene või siis on lihtsalt viga meis, kes sellest kirevas plakatimeres ei suuda seda õiget infot üles leida või ei saa lihtsalt keelest aru. Oleme nii mitmeid põnevaid üritusi maha maganud, kuid ega siis igale poole ka jõudma pea. Hetkel valitseb Phuketil meeletu kuumus ning päike lõõmab armutult. Ka veetemperatuur on läinud kõvasti üle 30 kraadi ning enam ei saa ka seal kuumusele leevendust. Aga...see on tegelikult väääägagi mõnus :)

Päikest!

Kirjutas phuketis 06:49 Sildid Thailand Tagged events Kommentaarid (0)

Phi Phi saared

semi-overcast 31 °C

Olime juba ammu mõelnud, et kõrghooajal tuleks ära käia Phi Phi saartel, mis küll meil nähtud Janaga, kuid laste jaoks oleks see midagi uut ja põnevat. Kuna seni ajani olid lained päris suured olnud, siis lükkasime seda pidevalt edasi.

Kuna hetkel oli veel Phuketil puhkamas ka teisi eestlasi, siis tekkis mõte, et miks mitte rentida koos mõni privaatlaev ning teha selline eestlaste ühine reis paradiisisaartele. Mõttekaaslasi tekkis järjest juurde ning ühel hetkel oli soovi avaldanud juba pea 30 eestlast. Loomulikult on sellise rahvahulga kokkuajamine suht keeruline ülesanne, leida kõigile sobiv aeg ning meelepärane maksumus. Lõpuks leidsime ühe mõnusa laeva, millel pikkust 25m ning 3 tekki. Tegemist oli sukeldujate laevaga, mille saime välja sebida ühe me tuttava kaudu. Laeval olid sees nahkdiivanid, vaipkattega põrandad, 2 tualetti, söögiala ning laeva vööris võis lihtsalt päikest nautida.

Hommikul kell 8 kogunesime Chalongi sadamas ning sõit võis alata. Hommikusöögiks pakuti kõikidele pardalolijatele tuunikala võileibu ning teed ja kohvi. Siiski oli ilm selline kahtlane, päike küll piilus pilve tagant, kuid kõikjal valitses selline sudu, mis ühest küljest oli tore, kuid samas oleks eelistanud päikesepaistelist ilma. Sõit ise kestis pea 3 tundi ning lained olid päris võimsad. Meie grupijuht Danny andis kõikidele soovijatele sisse merehaiguse vastu tabletid, kuid siiski paljudel lastel ning ka osadel täiskasvanutel tuli kallale merehaigus, mis nende jaoks oli suht ebameeldiv.

Kolme tunni pärast jõudsime Maya Bayle, mis asub Phi Phi saarte väiksema saare Phi Phi Lay küljel, mis on tuntuks saanud filmi The Beach võttepaigana. Kuna juba eelmisest aastast mäletasime, et kuna tegemist on ühe populaarsema turismikohaga antud regioonis, siis rahvast oli seal palju ning paat oli paadis kinni. Otsustasime mitte hakata seal maale minema ning tegime seal vaid mõned pildiklõpsud. Edasi sõitsime suurema saare juurde Phi Phi Donile, kus randusime rannikust 100m kaugusel ning meid korjas peale pikasabaline paat. Nii meie Christianiga kui ka teised julgemad hüppasid kohe suurelt paadilt vette ning snorgeldasime ise kalda poole. Kuigi rannaäärne ala ei pakkunud eriti snorgeldamismõnu, siis veidi eemal laius päris kena korallidest palistatud järsak, kus võis näha väga eriskummalisi vee elukaid ning koralle.

Dannyl oli plaanis teha ka paar sukeldumist ning tal oli vaja korraldada üks eksam vee all ühele kohalikult sukeldujale. Nemad siis kadusid tunniks vee alla.

Tegemist oli Monkey Beachiga, kus rannas jooksid ringi vabalt suured ja väiksemad ahvipärdikud. Üks meie grupist poiss läks ühele ahvile veidi liiga lähedale ning üritas käe pealt ahvile süüa anda, kuid nagu metsaelanikud on, oli ka see paraku ettearvamatu ning ründas poissi. Õnneks piirdus asi vaid väikse kriimustusega, kuid siiski olid nad sunnitud minema ennast vatsineerima marutaudi vastu, kuna nagu vanasõnagi ütleb: parem karta, kui kahetseda.

Edasi viis pikasabaline paat meid laeva tagasi, kus meid juba ootas imemaitsev lõunasöök. Kõhud täis, kulges sõit saare sadamasse, kus siis anti meile tunnike ringivaatamiseks. Saare see osa oli isegi eelmise aastaga võrreldes tundmatuseni muutunud ning juurde oli tekkinud hulgaliselt erinevaid poekesi, müügikohti ning teisi kaubapakkujaid. Kõik see virr varr võttis saarelt selle oodatud võlu ning tegelikult pole seal saarel väga palju midagi peale hakata. Kuna saar ise on keskosast vaid 100m lai, siis ühest kaldast teise jalutamine võttis aega vaid hetke.

Kell oli märkamatult juba pool viis õhtul saanud ning pidime pöörduma tagasi laeva, mis meid kodu poole loksutama hakkas. Lained olid vaibunud ning kellelgi väga paha ka enam ei hakanud. Jõudsime tagasi poole üheksa paiku õhtul ning igal pool valitses suur pimedus.

Tegelikult päev oli tore ning lisaks Phi Phi saartele oli see lihtsalt üks vahva päev merel. Edaspidi peavad lihtsalt kõik inimesed, kel väiksemadki merehaiguse ilmingud kunagi olnud on, selle vajaliku tableti juba kasvõi profülaktika mõttes enne sisse võtma. Järgmine kord peaks me sõitma juba mõnele teisele saarele, kuid siis juba kusagile lähemale, kuna avastamist erinevatel paradiisisaartel jagub siin küllaga.

Päikest!

Kirjutas phuketis 19:54 Sildid Thailand Tagged cruises Kommentaarid (2)

Keeluseadus

sunny 35 °C

Igas riigis, olgu see siis Eestis või Taimaal, on ikka keegi, kes otsustab midagi ära keelata. Eestis palju boleemikat tekitanud alkoholi müügi piirang on ka siia jõudnud, kuid mõningate nüanssidega.

Nii Phuketil kui ka kogu Taimaal üldse on keelatud müüa vähestes kogustes alkoholi teatud kellaaegadel. Alkoholi müük on lubatud kella 11.00 hommikul kuni 14.00 ning kella 17.00 kuni südaööni.

Suuremad kaupluseketid nagu 7/11 ja Family Mart järgivad antud seadust väga punktuaalselt, kuid siiski võib leida väikseid nurgataguseid kohti, kus saab ka keeluaegadel vähestes kogustes alkoholi osta.

Mõned kauplused kasutavad sellist meetodit, et poes kauba eest makstes arvutatakse alkoholi maksumus taskukalkulkaatoriga kokku ning lüüakse kassast läbi alles lubatud kellaaegadel. Reeglina on see kõik sõltuv sellest, kui head suhted kaupluseomanikul on kohalike politsejõududega. Kauplustes ei ole mõtet hakata nuruma ja vaidlema teemal, et kas siiski kuidagi oleks võimalik alkoholi ostmine keeluaegadel, kuna töötajad on saanud väga selged juhtnöörid ning üldjuhul kõik peavad sellest kinni.

Just siia Phuketile tulles ning oma esimest poetretti tehes, saime kassa juures üllatuse osaliseks, kui meie venipakk kõrvale tõsteti. Kuna olime lisaks veinile toidukorvi ladunud ka mõned õlud, siis soovitas müüja meil mõned pudelid veel krabada. Siis tuligi välja, et keeluseadus on küll, et ei tohi osta alkoholi, kuid see puudutab ostu vähestes kogustes. Alates 10 liitrist ei ole mingit piirangut, niiet võib shopata palju süda lustib. Võimas :)

Võimalik, et selline seadus hoiab tõesti eemale juhutarbijad ning keskendub pigem pikaajalistele elanikele, kes siis varuvad suurema koguse.

Eks igasugune piirang on millekski kasulik, kuid elu on näidanud, et mida rohkem sa piirad, seda enam probleemid just süvenevad.

Päikest!

Kirjutas phuketis 00:23 Sildid Thailand Tagged living_abroad Kommentaarid (1)

Futsal

sunny 35 °C

Eelnevates postitustes olen ma kirjutanud, kuida Christiani jalgpallitreeningud kulgevad ning millised on võimalused Phuketil treenimiseks. Olen juba pikalt mõelnud, et kuidas sellises kohas nagu Phuket ei ole loogilist jalgpalli treenimise süsteemi, nagu seda on igalpool Euroopas ning teistes arenenud regioonides. Ometi on jalgpall siin üks populaarsemaid spordialasid, mida harrastatakse igal nurgatagusel väljakul. Kuid sellepärast ongi see imelik, et kõik teevad seda lihtsalt fun-i pärast ning sellist akadeemilist ja süstemaatilist treenimist kohtab suht vähe. Eriti veel laste suhtes.

Olles nüüd käinud igal nädalavahetusel treenimas oma kooli juures koos poistega, kes temale enam nii väga pinget ei paku, otsustasin uurida lisavõimalusi. Christiani praeguse treeneri abiga sai mõeldud, et miks mitte lasta tal proovida Futsali. Eeee...et mis asi see selline siis on küsite kohe, eksole :) Futsal on tegelikult üks spetsiifiline jalgpalli vorm, mida reeglina mängitakse siseruumides, kuid kus ei saa kasutada piirdeid, pall on raskem ning ei põrka nii hästi kui tavaline jalgpall ning mängitakse 4+1 väljakumängijaga. Asi oli lihtsalt selles, et Futsali treeningutel osalejad on Christianist märgatavalt suuremad. Kõige noorem mängija oli 10 aastane, kuid kõik teised valdavalt 12-14 aastased "mehemürakad". Mõnele mehele vaatasin ka mina alt üles ning imestasin, et kuidas tänapäeva noored nii varakult juba sellist pikkust on visanud.

Esimene treening leidis siis aset eile tema kooli juures kõvakattega väljakul. Alustuseks pidid nad jooksma kõik ca 1,5km ning tegema erinevaid harjutusi, kõhulihaseid (55 kordust) ning teisi soojendusharjutusi, mida olin harjunud nägema meeste treeningutel ka Eestis. Futsali eripära seisneb veel selles, et sa pead olema tehniliselt väga pädev, kuna väljak on väike, söödud peavad olema täpsed ja tugevad ning mäng on kordades kiirem kui tavaline jalgpall. Arvasin küll alguses, et Christianil võib tekkida kompleks tulles uude tiimi ning mängida endast kordades suuremate poistega, kuid võta näpust. Järjekordselt pidin ma tunnistama fakti kui tubli poeg meil on. Esimestest hetkedest alates oli ta aktiivne pool, triblas, võttis suurtelt palli ära ning lõi ka 2 väravat :) Poisid võtsid ta väga hästi vastu, kuigi osad ei osanud inglise keelt rääkida. Seal trennis ongi nii, et ka treener pursib vaevu inglise keelt ning kõik käsklused ning õpetused on tai keeles.

Trenni sagedus on muidugi muljetavaldav, kuna trenn toimub 5 päeva nädalas ning 2 korda päevas. Hommikul 7-8ni ning õhtul 16-17.30ni. Otsustasime muidugu hommikustest trennidest loobuda, kuna 8 aastasele poisile on juba 5 päeva nädalas suur koormus ning ei tahaks, et ta hakkaks trenni kui kohustust võtma vaid teeks seda mõnu ja naudinguga. Hea on see, et antud tiim käib pidevalt võistlustel ning sõpruskohtumistel teiste klubidega, mis lisab kogu treeningule ka teatud värvingu ning teeb kogu tsükli veidi vaheldusrikkamaks. Eks siis paistab, kuidas asi meeldib ning kas uus Ronaldo on sündimas :)

Päikest!

Kirjutas phuketis 01:04 Sildid Thailand Tagged educational Kommentaarid (0)

Loy Krathong

semi-overcast 31 °C

Eile oli meil harukordne võimalus viibida ühel Taimaa ilusaimal festivalil Loy Krathongil. Ingliskeelne nimetus oleks sellel Floating Festival. Ürituse idee on selles, et kõik inimesed valmistavad omale sellise pisikese laevukese, mis siis festivali ajal täiskuu paistel vette lastakse ning järgnevaks aastaks omale ja lähedastele edu ja õnne soovitakse.

Laevuke koosneb ümmargusest palmipuu rõngast, mis palistatakse erinevat moodi banaanipuu lehega. Rõnga keskele asetatakse erinevaid lilleõisi ning kõige keskele kolm viirukit ning küünal. Seejärel peab paadi omanik lisama sinna oma juuksekarvad, küünetüki ning 1 bahtise mündi. Seejärel asetatakse laevuke vette, süüdatakse viirukid ja küünal ning mõttes soovitakse parimaid soove :)

Meie käisime Loy Krathongi vaatamas Nai Harnis asuvas laguunis, kus siis tehissaare keskele oli püsti pandud minilinnak, kus siis kõikvõimalikud kaubitsejad pakkusid head ja paremat. Samuti olid seal reas erinevad tivoliatraktsioonid ja lastele batuudid.

Ilmavana oli muidugi otsustanud meile käru keerata ning peale kuuma ja kuiva päeva tekkisin kella 17 paiku õhtul taevasse pilved ning just Nai Harni saabumise hetkel hakkas ka sadama. Õnneks see ei kestnud kuigi kaua, kuid vahelduva eduga tibas veidi edasi. Tegemist oli juba teise järjestikuse aastaga, kus just sellel kõige ilusamal päeval on taevas õhtu saabudes pilvine ning täielik nauding vaatemängust jääb kesiseks. Rahvas hakkas oma laevukesi järjest vette laskma ning ka meie otsustasime omad järgi saata. Süütasime viirukid ja küünlad ning lasime paadid vette ning soovisime kõikidele oma lähedastele ning eriti perekonnale head järgnevat ja õnnelikku aastat. Liisu ning Christian olid oma Krathongid ehk laevukesed vastavalt lasteaias ja koolis ise oma kätega valmistanud, mis tegi nende omad veelgi erilisemaks. Kahjuks väikese vihmasabina ning kerge tuule tõttu ei põlenud kellegi küünlad laevukeste peal kuigi kaua, kuid osad vapramad küünlad tegid siiski laguuni ilusaks tuledemereks.

Sealsamas kõrval lasti üles taevasse "love balloonse", mis on silindrikujulised õhupallid, kuhu alla asetatakse küünal ning mis sooja õhu tõttu kõrgele taevasse lendavad. Kohalike sõnul pidi see tähendama head õnne, kui õhupall otse ilusti üles läheb, kuid kui see tuule ja muude mõjutuste korral kusagile alla kukub või ära vajub, siis see pidi jällegi halba õnne tähendama.

Kokkuvõttes oli see tore õhtu, kuna lapsed said ennast batuutidel higiseks hüpatud, kõhud kõik head ja paremat täis pugitud ning me kõik saime seda kord aastas toimuvat ilusat festivali täiel rinnal nautida.

Nai Harnist kodupoole sõites oli mõnus vaadata kuidas igast saarenurgast lasti õhku loveballoone ning taevas oli täitunud sätendavate tulukestega. Ilus, pole midagi öelda :)

Päikest!

Kirjutas phuketis 04:07 Sildid Thailand Tagged events Kommentaarid (1)

(Sissekanded 1 - 5. Kokku 5) Lehekülg [1]